Czy kolagen w tabletkach jest skuteczny?

Kolagen w tabletkach to chętnie wybierany suplement diety przez osoby, które pragną zadbać o wygląd skóry, włosów i paznokci lub poprawić kondycję swoich stawów. Ta forma suplementacji jest wygodna i może przynieść pożądane rezultaty, jeżeli dopasujesz skład preparatu do własnych potrzeb. Sprawdź, jaka jest skuteczność kolagenu w tabletkach i na jakie składniki poza samym kolagenem warto zwrócić uwagę.

Jaki kolagen znajduje się w tabletkach?

Suplementy diety w formie tabletek/kapsułek mogą zawierać kolagen w 2 różnych formach:

  • ten sam hydrolizat co kolagen w proszku albo do picia – czyli kolagen pocięty na mniejsze, łatwiej wchłaniane cząsteczki o wielkości 1-10 kDa (dla porównania naturalny kolagen występujący w pokarmach ma cząsteczki w rozmiarze 100-300 kDa),
  • ·kolagen liofilizowany – białko strukturalne poddane suszeniu mrozem, które charakteryzuje się mniejszą biodostępnością, ale zachowuje cenne peptydy sygnałowe, które stymulują fibroblasty do syntezy kolagenu ustrojowego.

Osobom, które nie mają ograniczeń żywieniowych, rekomendujemy stosowanie kolagenu pochodzenia zwierzęcego. Twoją uwagę powinien zwrócić w szczególności naturalny kolagen rybi, który ma korzystny wpływ zarówno na stawy, jak i na skórę. Do wyboru pozostają również suplementy z kolagenem wołowym, wieprzowym, drobiowym.

Skuteczność kolagenu w tabletkach

Przeprowadzono liczne badania na temat skuteczności suplementowania kolagenu. Jego forma spożycia ma drugorzędne znaczenie – liczy się przede wszystkim skład preparatu.

·Badania z 2021 roku dowiodły, że peptydy kolagenowe poprawiają funkcjonowanie stawów i ograniczają związane z nim dolegliwości bólowe[1]Khatri M, Naughton RJ, Clifford T, Harper LD, Corr L. The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a … Continue reading.

·Przegląd badań z 2015 roku wykazał, że peptydy kolagenowe stymulują proliferację i ruchliwość fibroblastów w skórze. Tym samym zwiększają wzrost włókien kolagenowych w skórze właściwej, stymulują produkcję kwasu hialuronowego i chronią skórę przed promieniowaniem UVA.[2]SIBILLA, Sara, et al. An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen as a nutraceutical on skin properties: Scientific background and clinical studies. The Open Nutraceuticals Journal, … Continue reading

Ograniczeniem skuteczności kolagenu przyjmowanego w tabletkach jest dawkowanie. 1 kapsułka zawiera mniej białka strukturalnego niż saszetka z kolagenem do rozpuszczenia w wodzie. Konieczne jest łykanie więcej tabletek, ale ze względu na dodatkowe składniki nie każdy suplement to umożliwia.

Co poprawia skuteczność kolagenu w tabletkach? Na te składniki zwracaj uwagę

Warto mieć na uwadze, że kolagen w tabletkach powinien zawierać dodatkowe składniki, które wspierają syntezę kolagenu ustrojowego. Dzięki nim organizm może produkować własny kolagen, o ile stosujesz dietę bogatą w białko i aminokwasy. Takie właściwości mają m.in.:

  •  witaminy: A, E i C,
  • cynk,
  • miedź,
  • selen,
  • żelazo,
  • krzem.

Dodatkowe składniki w tabletkach z kolagenem

Skład kapsułek z kolagenem powinno się przeanalizować także pod kątem własnych potrzeb. Mogą one wzbogacać działanie kolagenu o inne, cenne właściwości.

·Kolagen w tabletkach na urodę – może zawierać np. witaminy z grupy B i ekstrakty roślinne, m.in. z borówki, liści pokrzywy. Wspierają zdrowy wygląd skóry, przyspieszają porost włosów i działają antyoksydacyjnie. Rozważ kolagen liofilizowany, który ma peptydy sygnałowe.

·Kolagen w tabletkach na stawy – powinien mieć w składzie również siarczan glukozaminy i chondroityny, MSM. Dodatkowe działanie przeciwzapalne może zapewnić ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego i kurkumina. Polecamy kolagen hydrolizowany, który szybciej się wchłania.

Kolagen w tabletkach może być tak samo skuteczny jak kolagen do rozpuszczania w wodzie. Wystarczy, że wybierzesz wysokiej jakości preparat ze składnikami dopasowanymi do własnych potrzeb. Co więcej, taka forma suplementacji gwarantuje wiele korzyści. Tabletki ułatwiają dawkowanie, są wygodniejsze w transporcie i zawierają mniej dodatków, takich jak konserwanty, barwniki oraz substancje słodzące.

Przypisy:

Przypisy:
1Khatri M, Naughton RJ, Clifford T, Harper LD, Corr L. The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review. Amino Acids. 2021 Oct;53(10):1493-1506. doi: 10.1007/s00726-021-03072-x. Epub 2021 Sep 7. PMID: 34491424; PMCID: PMC8521576.
2SIBILLA, Sara, et al. An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen as a nutraceutical on skin properties: Scientific background and clinical studies. The Open Nutraceuticals Journal, 2015, 8.1.

Odpowiedz