Polucje czyli „mokre sny” – czym są i skąd się biorą?

Polucje, znane również jako zmazy nocne (potocznie mokre sny), to mimowolny wytrysk nasienia, który odbywa się w trakcie nocnego spoczynku. Polucje mogą być krępujące, ale są normalną oznaką dojrzewania i występują u większości nieaktywnych seksualnie mężczyzn.

Polucje – czym są

Polucje nocne, które często zwane są przez nastolatków mokrymi snami to zjawisko, które dotyczy młodych, nieaktywnych seksualnie mężczyzn. Wbrew powszechnej opinii są one normalną, fizjologiczną reakcją organizmu, która polega na pozbyciu się nadmiaru nasienia, a to prowadzi do mimowolnego wytrysku.

Nocny wytrysk nie powinien nikogo dziwić, ponieważ może przytrafić się każdemu, ale trzeba przyznać, że w pewnych sytuacjach może być dość wstydliwym problemem. To właśnie dlatego część osób szuka sposobów, by się go pozbyć.

Nocne zmazy przeważnie pojawiają się między 12, a 16 rokiem życia, a następnie zanikają. Mogą jednak przytrafić się każdemu dorosłemu mężczyźnie w okresie dłuższej absencji seksualnej. Tak naprawdę są całkowicie niegroźnie i nie ma potrzeby konsultacji lekarskiej, chyba że pojawiają się one często, pomimo dużej aktywności seksualnej. W takiej sytuacji warto porozmawiać o nich z lekarzem.

Co ile dni pojawiają się polucje?

Zmazy nocne pojawiają się z różną częstotliwością, ale przeważnie występują niezbyt często. Większość młodych mężczyzn, którzy doświadczają „mokrych snów” twierdzi, że pojawiają się nie częściej jak 2-3 razy w miesiącu. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej jednostki i bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Przez wiele lat w naszym społeczeństwie panowało przekonanie, że częste zmazy nocne powodują osłabienie plemników i zmniejszenie ich ilości. Udowodniono jednak, że nie mają one żadnego związku z jakością spermy.

Często zastanawiamy się, czy zjawisko nocnych polucji ma związek ze snami erotycznymi, ale łączenie obu tych rzeczy nie ma większego sensu, bo polucje bardzo często występują niezależnie od snów. To po prostu nieświadomy wytrysk w trakcie snu związany z dużą ilością nasienia.

Jak zapobiegać polucjom (mokrym snom)?

Polucje nocne wiążą się co prawda ze zmianą bielizny, ale poza tym nie mają żadnych skutków ubocznych, nie ma więc większego sensu, by im zapobiegać. Z większą intensywnością mogą pojawiać się przez 3-4 lata okresu dojrzewania, by następnie dość szybko zanikać. Zmazy nocne u starszych mężczyzn nie występują wcale lub pojawiają się sporadycznie.

Jeśli mokre sny są problemem, można zwiększyć aktywność seksualną, a w przypadku młodych mężczyzn rozważyć częstszą masturbację. Mniejsza ilość nasienia to mniejsza szansa na polucje podczas snu.

Erekcja podczas snu – czy zwiastuje zmazy nocne?

Nocne zmazy nie mają związku przyczynowo skutkowego z poranną erekcją i erekcją pojawiającą się w trakcie snu. Poranny wzwód u mężczyzn wiąże się bezpośrednio z ilością wytwarzanego w naszym organizmie testosteronu.

Hormon ten w dużej ilości produkowany jest właśnie nocą i nad ranem osiąga poziom maksymalny. To wtedy pojawia się erekcja i nie ma ona nic wspólnego z nocnymi zmazami.

Odpowiedz