Polucje – czym są i skąd się biorą?

Polucje, znane również jako zmazy nocne, to zjawisko, które może wydawać się nieco tajemnicze, ale jest całkowicie naturalne i często występuje u mężczyzn. Chociaż może wywoływać pewne zakłopotanie, jest to normalny element funkcjonowania męskiego organizmu. Ale czym dokładnie są polucje i skąd się biorą? Jak sobie z nimi radzić?

Definicja polucji

Polucje to nic innego jak nieświadomy wytrysk nasienia podczas snu, który najczęściej występuje podczas fazy REM, charakteryzującej się szybkim poruszaniem gałek ocznych. Pierwsze polucje nocne pojawiają się w okresie dojrzewania, który trwa średnio 4-5 lat i zachodzi zazwyczaj między 12 a 16. rokiem życia.

Zjawisko polucji może uchodzić za wstydliwe, ale jest ono całkowicie normalne i fizjologiczne.

Kiedy i u kogo występują polucje?

Polucje występują zazwyczaj w trakcie dojrzewania płciowego, przed rozpoczęciem aktywnego życia seksualnego. Przedział ten może obejmować osoby od 12 do 18. roku życia. Zmazy nocne mogą także występować u dorosłych mężczyzn. Wówczas są wynikiem braku aktywności seksualnej mimo wzmożonego pobudzenia seksualnego. W obu przypadkach polucje nie są objawem choroby czy nieprawidłowości organizmu.

Jak do nich dochodzi?

W ciele człowieka stale zachodzą różnorakie reakcje chemiczne, procesy czy zmiany, których nie odczuwamy lub nie widzimy. Do takowych zaliczyć można chociażby nieustanną produkcję plemników.

Proces ten dotyczy dojrzałych płciowo mężczyzn i trwa od momentu nabycia dojrzałości płciowej aż do późnego wieku starczego. Produkcja plemników rozpoczyna się mimo braku podejmowania aktywności seksualnej. Męski organizm, dążący do homeostazy, próbuje „pozbyć się” nadmiaru plemników. Wtedy spotykamy się z mimowolnym wytryskiem nasienia – polucją.

Czy powinno się zapobiegać polucjom?

Zapobieganie polucjom z punktu fizjologicznego nie ma większego sensu. Tak jak wspomniano, jest to normalna reakcja organizmu. Mimo tego polucja wśród społeczeństwa wciąż uchodzi za wstydliwą i krępującą. Wynika to z niewystarczającej wiedzy w zakresie edukacji seksualnej czy braku świadomości w kwestii własnego ciała i seksualności. Sposobem, który zminimalizuje powstawanie polucji bądź ograniczenie już istniejących, jest masturbacja lub współżycie.

Polucje a zdrowie

Polucje nie są szkodliwe dla zdrowia. Są naturalnym zjawiskiem i nie powinny budzić niepokoju. Jeżeli jednak polucje są zbyt częste, mogą prowadzić do dyskomfortu, zmęczenia czy obniżenia nastroju. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Polucje, choć mogą wydawać się niezrozumiałe lub krępujące, są normalnym zjawiskiem występującym u mężczyzn. Są one wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie i nie powinny budzić niepokoju. Jeśli jednak polucje stają się źródłem nadmiernego zdenerwowania, warto skonsultować się z lekarzem – urologiem, seksuologiem lub andrologiem.

Odpowiedz