Opryszczka w ciąży – czy może być niebezpieczna?

Choć mało kto przejmuje się przesadnie wirusem opryszczki (HSV) to wiele kobiet w ciąży widząc na ustach pierwsze oznaki zimna zastanawia się, czy może ona zagrozić dziecku. Czy faktycznie opryszczka może zaszkodzić ciąży? Czy należy ją wtedy leczyć? Kiedy skonsultować się ze specjalistą? O tym wszystkim dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.

Wydaje się, że groźniejsza od opryszczki w ciąży (kobiety) może być choroba dziecka w okresie noworodkowym. HSV najgroźniejszy jest w okresie okołoporodowym, ale również w tej sytuacji nie jesteśmy na straconej pozycji i nie możemy ze 100% pewnością powiedzieć, że dziecku zaszkodzi.

Wszystko dlatego, że posiadamy skuteczne leki hamujące rozwój zakażenia, a dodatkowo opryszczka genitalna w 3 trymestrze ciąży (czas porodu) może być wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia, które również ogranicza możliwość transmisji wirusa.

Pomimo wysokiego ryzyka uaktywnienia się wirusa opryszczki w ciąży i tuż po urodzeniu dziecka zakażenia noworodków nie są częste. W przypadku aktywnych zmian warto jednak zadbać o higienę i nie narażać dziecka na kontakt z wirusem HSV (dotyczy to zarówno choroby matki, ojca, jak i osób najbliższych przebywających z dzieckiem).

Opryszczka w ciąży – najważneijsze informacje

Poniżej przedstawiamy garść statystyk, które powinny odrobinę uspokoić matki, które w trakcie ciąży zauważą u siebie objawy opryszczki.

1. Ryzyko przeniesienia zakażenia w przypadku opryszczki nawrotowej jest niewielkie.
  2. Wewnątrzmaciczne przeniesienie wirusa odpowiada za 5% zakażeń u noworodków.
  3. Za zakażenia okołoporodowe odpowiada głównie wirus HSV-2 (opryszczka genitalna) – około 80% przypadków.
  4. Za blisko 70% zakażeń odpowiedzialna jest bezobjawowa infekcja matki w okresie okołoporodowym. [1]Cog practice Bulletin: Clinical management guidelines for obstetrician- -gynecologists. No. 82 June 2007. management of herpes in pregnancy. obstetrics and gynecology, vol. 109, no. 6, pp. 1489-1498, … Continue reading
  5. Opryszczkę noworodkową stwierdza się zdecydowanie częściej u dzieci w sytuacji, gdy matka przeszła zakażenie pierwotne.

Jak leczyć opryszczkę w ciąży?

Leczenie opryszczki w ciąży polega na podawaniu leków przeciwwirusowych (Acyklowir, Walacyklowir), które hamują namnażanie się HSV w organizmie i zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko. Takie leczenie często stosowane jest w sytuacji, gdy opryszczka pojawia się w 3 trymestrze ciąży i organizm matki może nie zdążyć wyprodukować odpowiedniej ilości przeciwciał i przekazać je dziecku.

Pamiętajmy jednak, że za wdrożenie leczenia w ciąży odpowiada lekarz. Jeśli przechodzisz przez infekcję wtórną lub pierwszy raz zauważasz u siebie objawy opryszczki (szczególnie genitalnej), skonsultuj się z ginekologiem, który może zlecić badania potwierdzające rodzaj wirusa oraz wybrać odpowiednie leczenie.

W ciąży nie zaleca się stosowania domowych sposobów na opryszczkę, chyba że zezwoli na to lekarz.

Podsumowanie

Opryszczka w ciąży przysparza przyszłym rodzicom wielu zmartwień, ale na szczęście przeniesienie jej na płód w pierwszym okresie ciąży jest niewielkie, w związku z czym zagrożenie wydaje się stosunkowo małe.

Nie zmienia to jednak faktu, że wirus HSV może wyrządzić spore szkody w młodym organizmie dziecka dlatego warto zadbać, by nie narażać go w okresie noworodkowym na styczność z wirusem.

Odpowiednia dieta, większa ilość snu, nienarażanie się na wysokie promieniowanie UV – to wszystko może sprawić, że będziesz mniej podatna na infekcje nawrotowe i zminimalizujesz do zera możliwość przeniesienia opryszczki zarówno na płód w czasie ciąży, jak i noworodka po porodzie.

Przypisy:

1 Cog practice Bulletin: Clinical management guidelines for obstetrician-
-gynecologists. No. 82 June 2007. management of herpes in pregnancy. obstetrics and gynecology, vol. 109, no. 6, pp. 1489-1498, 2007