Krem z retinoidami – jak go dobrać dla siebie?

Retinoidy to wyjątkowa grupa substancji należących do najbardziej efektywnych pod względem opóźniania procesów starzenia się skóry. Nie dziwi więc fakt, że krem z retinoidami u wielu z nas jest podstawą pielęgnacji. Gwarantuje niekiedy bardzo spektakularne efekty, ale muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim powinien być on uszyty na miarę rodzaju, stanu i potrzeb naszej skóry na dany moment. Podpowiadamy, jak go dobrać dla siebie i na co zwrócić uwagę.

Jak działają retinoidy?

Retinoidy są przede wszystkim niezastąpione w kuracjach przeciwzmarszczkowych i odmładzających. Znacząco poprawiają kondycję i wygląd skóry, zapewniając jej wygładzenie, promienność i witalność. Retinoidy jako aktywna forma witaminy A silnie pobudzają aktywność fibroblastów i odnowę komórek skóry, stymulują syntezę kolagenu, normalizują wydzielanie sebum, redukują linie i zmarszczki, działają antyoksydacyjnie, hamują rogowacenie naskórka, przyspieszają gojenie uszkodzeń, rozpraszają pigment w skórze, rozjaśniając w ten sposób przebarwienia, a także poprawiają ukrwienie skóry, wzmacniając tym samym naczynka. Śmiało można więc postawić tezę, że kremy z retinoidami sprawdzą się w przypadku wielu typów skóry i na wiele problemów dermatologicznych.

Rodzaje retinoidów

Retinoidy reprezentują różne związki, od delikatnie działających po najbardziej aktywne formy witaminy A. Każda z nich, aby zadziałać, dąży do przekształcenia się na drodze różnych reakcji w skórze w kwas retinowy. On sam nie występuje w kosmetykach. Jest przypisywany przez lekarza na receptę w wyjątkowo wymagających i trudnych przypadkach.

Warto również zauważyć, że im więcej zachodzi przemian w skórze do kwasu retinowego, tym efekt jest słabszy. Biorąc pod uwagę te zmienne, należy dobrać krem z retinoidami w taki sposób, aby był dopasowany do aktualnych wymagań skóry.

Krem z palmitynianem retinylu

Palmitynian retinylu to najdelikatniej działająca postać witaminy A. Przede wszystkim ma dobroczynny wpływ na zewnętrzne warstwy naskórka. Doskonale działa na skóry szorstkie i przesuszone. Ma wysoki potencjał antyoksydacyjny, dobrze penetruje skórę i normalizuje keratynizację.

Jest świetnym rozwiązaniem dla skór młodych, ultrawrażliwych i najbardziej delikatnych, ponieważ nie wykazuje najmniejszego działania drażniącego. Krem z palmitynianem retinylu to dobry wstęp do budowania tolerancji skóry do bardziej zaawansowanych kuracji retinoidowych.

Krem z retinolem

Retinol złuszcza powierzchnię naskórka oraz wnika w głębsze warstwy skóry, pobudzając produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Na pielęgnację z udziałem czystego retinolu musimy jednak odpowiednio się przygotować, aby zmniejszyć możliwe ryzyko wystąpienia podrażnień i zaczerwienienia skóry.

Na początku kuracji oraz w wyniku nieprawidłowego stosowania kremu może wystąpić także efekt uboczny w postaci nadmiernego łuszczenia skóry. Dlatego decydując się na krem z retinolem, działajmy szczególnie ostrożnie i wprowadzajmy go do pielęgnacji stopniowo.

Krem z retinalem

Retinal nazywany jest także retinaldehydem lub aldehydem retinowym. Wymaga tylko jednego przejścia do kwasu retinowego. Oznacza to, że dzięki tej formie witaminy A uzyskujemy bardzo wysoką skuteczność terapeutyczną nawet przy zastosowaniu niskiego stężenia.

To z kolei minimalizuje ryzyko podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Świetnie więc sprawdza się w przypadku skór wrażliwych przy właściwym wprowadzeniu go do pielęgnacji. Krem z retinalem nie będzie także powodował efektu łuszczenia skóry.

Na rynku kosmetycznym kremy z retinoidami wiodą prym. Niemal każda marka dąży do tego, aby posiadać je w swojej ofercie. Decyzja o odpowiednim kremie z retinoidami nie jest łatwa i wymaga zastanowienia, dlatego z pomocą przyjdą Wam wyspecjalizowani kosmetolodzy, dostępni na czacie lub infolinii. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej porady, a także bezpłatnej wysyłki zamówienia ze sklepu Topestetic.

Retinol nie bez powodu nazywany jest kosmetycznym Świętym Graalem. Krem z retinoidami powinien więc zagościć na stałe w pielęgnacji skór z oznakami starzenia, ze skłonnością do przebarwień, a także innych problemów skóry. Systematycznie stosowany przynosi spektakularne i długofalowe efekty.