Starczowzroczność – naturalny proces, który można zatrzymać. Sprawdź jak!
Starczowzroczność powoduje problemy z widzeniem z bliska, trudności z czytaniem tekstu. To fizjologiczny stan, którego doświadcza wielu dojrzałych Pacjentów. Jesteś po 38 roku życia i podejrzewasz u siebie początki presbiopii? Sprawdź, jakie są przyczyny starczowzroczności. Dowiedz się, jak skorygować wzrok i odzyskać komfort wyraźnego widzenia na co dzień.
Na skróty:
Jakie są przyczyny starczowzroczności?
Co to jest starczowzroczność? Nie jest to jednostka chorobowa, jak mylnie sądzi wielu Pacjentów, a wada wzroku. Problemy z widzeniem spowodowane presbiopią zwykle dają o sobie znać u osób po 40. roku życia. Przyczyną starczowzroczności jest naturalny i nieuchronny proces starzenia się organizmu. Jak to możliwe? Z wiekiem naturalna soczewka stopniowo traci elastyczność, posiada mniejszą zdolność akomodacji. Proces ten prowadzi do zaburzonego widzenia przedmiotów, które znajdują się w bliży.
Pojawienie się starczowzroczności sprawia, że proste czynności dnia codziennego, jak np. czytanie etykiet produktów spożywczych, dzierganie, szycie na maszynie staje się wyzwaniem. Jakie są objawy presbiopii? Jak radzić sobie z tym problemem?
Poznaj różne objawy starczowzroczności
Do częstych objawów starczowzroczności zaliczamy:
- rozmazany obraz,
- problemy z dostosowaniem ostrości,
- intensywne bóle głowy,
- mrużenie oczu,
- trudności z widzeniem w bliży,
- zmęczenie oczu.
Innymi oznakami presbiopii jest konieczność korzystania z mocniejszego oświetlenia i problemy z czytaniem tekstu w niewielkiej odległości od oka. Jeśli ten opis objawów brzmi znajomo, niezwłocznie umów się na wizytę u lekarza okulisty.
Jak pozbyć się presbiopii? Korekcja okularowa, soczewkowa
Do tradycyjnych metod korekcji starczowzroczności zaliczamy korekcję okularową. Lekarz okulista lub optometrysta może zalecić Ci tego typu rozwiązanie, które w szybki sposób podniesie Twój komfort życia. Jeśli nie chcesz uniezależnić się od okularów progresywnych, możesz spróbować soczewek kontaktowych dopasowanych przez specjalistę.
Jak jeszcze można skorygować starczowzroczność?
Laserowa korekcja starczowzroczności lub implantacja soczewki wewnątrzgałkowej
Powszechnie wykonywaną metodą usuwania presbiopii jest laserowa korekcja wzroku. Clearvu® (Presbyond®) to zabieg o wysokim profilu bezpieczeństwa, który przywraca Pacjentowi ostre widzenie w każdej odległości i uwalnia od okularów korekcyjnych. Należy podkreślić, że poprawa widzenia następuje już po pierwszej dobie od wykonania procedury.
Ile trwa zabieg Clearvu®? Sama praca lasera trwa kilka minut, ale cała związana z tym procedura zajmuje kilkanaście minut. Ponadto, przed zabiegiem Pacjent jest poddawany powtórnym badaniom. Tak więc ogólnie czas przygotowania do laserowego usuwania starczowzroczności wynosi około 2 godzin. Warto dodać, że Clearvu® jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych (nie ma potrzeby hospitalizacji).
Zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, która obejmuje szczegółowy wywiad medyczny i różne badania. Do standardowych narzędzi diagnostycznych zaliczamy m.in.:
- badanie dna oka,
- badanie wady refrakcji i ocena ostrości wzroku,
- badanie tolerancji monowizji i oka dominującego,
- badanie aberracji,
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie długości gałki ocznej,
- badanie przedniego odcinka oka,
- topografia i tomografia rogówki,
- badanie gęstości komórek śródbłonka rogówki,
- ocenę plamki żółtej i nerwu wzrokowego.
Laserowa korekcja starczowzroczności to nie koniec możliwości terapeutycznych. Jeżeli Pacjent jednocześnie ma zdiagnozowaną zaćmę, lepszym rozwiązaniem może okazać się wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej (tzw. soczewki multifokalnej). Procedura trwa około 20 minut i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego, dzięki czemu Pacjent zachowuje świadomość podczas zabiegu.
Źródła:
https://www.przegladokulistyczny.pl/monowizja_w_rnych_metodach_korekcji_prezbiopii
[dostęp: 16.03.2024 r.]