Jak przyspieszyć gojenie ran – skuteczne domowe sposoby

Do pełnego zagojenia rany powierzchownej potrzebne są dwie rzeczy: odpowiednia pielęgnacja i czas. Naturalne procesy naprawcze skóry przebiegają sprawnie, ale można je dodatkowo nieco przyspieszyć. Zobacz, co zrobić, by rana zagoiła się szybciej, a blizna była jak najmniej widoczna.

Jak przebiega proces gojenia się ran?

Płytkie skaleczenia lub otarcia należy dokładnie oczyścić i odkazić. Aby usunąć zarazki z powierzchni rany i nie dopuścić do jej ponownego zainfekowania, zaleca się użycie mydła i ciepłej wody do umycia skóry. Można też polać ranę delikatnym środkiem antyseptycznym do odkażania skóry lub roztworem soli fizjologicznej. Następnie trzeba delikatnie ją osuszyć, najlepiej przy pomocy jałowej gazy.

Usunięcie ewentualnych bakterii z powierzchni rany to pierwszy krok do jej szybkiego zagojenia. Zabezpieczenie świeżej rany za pomocą opatrunku pozwala na wytworzenie się skrzepu krwi bez ryzyka jego przypadkowego zerwania. Pod strupem zaczyna wytwarzać się nowa tkanka, która uzupełnia ubytek w skórze. Jest ona wyjątkowo delikatna i podatna na uszkodzenia.

Warto pamiętać o tym, by nie dopuścić do wcześniejszego odpadnięcia skrzepu, gdyż może doprowadzić to do ponownego zakażenia rany. Z pewnością przedłuży to czas gojenia i zwiększy ryzyko wytworzenia się widocznej blizny. Zrastającą się skórę warto smarować żelem z aloesu ze względu na właściwości łagodzące i chłodzące.

Naturalne składniki sprzyjające leczeniu się ran powierzchniowych

Dobrym sposobem na szybsze gojenie się tkanek skóry jest użycie naturalnych środków o działaniu odkażającym i przeciwbakteryjnym. Dlatego warto wtedy sięgać po produkty z kwiatem nagietka.

Świeże tkanki wymagają odpowiedniej pielęgnacji – konieczne jest nawilżenie i odżywienie skóry. W tym celu można stosować miód lub propolis o właściwościach antyseptycznych i przyspieszających regenerację. Innym składnikiem sprzyjającym leczeniu rany jest lanolina, która uelastycznia i chroni skórę. Doskonale skutkuje też użycie kremu lub maści z witaminą A – sprzyja ona wytwarzaniu włókien kolagenowych w tkankach skóry.

Podczas gojenia się niewielkich ran idealnie sprawdzają się specyfiki o składzie opartym o substancje zapobiegające zakażeniom i jednocześnie odżywiające skórę (jedną z takich maści, które dostępne są bez recepty jest Scaldex: https://www.allecco.pl/scaldex-masc-25-g-a.html). Tego typu preparaty nanosi się bezpośrednio na ranę przez kilka dni.

Opatrunki i wietrzenie ran

Świeże rany należy zabezpieczyć przy pomocy opatrunku. Dbaj o to, by był on zawsze świeży. Opatrzona rana powinna być czysta i wilgotna. Utrzymywanie stałej temperatury i odpowiedniej wilgotności na powierzchni skóry sprzyja szybkiemu zarastaniu ubytków w tkankach.

Płytkie, powierzchowne rany powinny zostać oczyszczone i odkażone. Warto zadbać o to, by nie dopuścić do ich zainfekowania. W okresie gojenia się można zabezpieczać je plastrem z opatrunkiem lub jałową gazą. W trakcie zamykania się rany i gojenia się tkanek stosuj naturalne okłady i maści przyspieszające regenerację.

Odpowiedz