Objawy niedoboru lecytyny

Lecytyna to grupa związków, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i wątroby. Ponadto stanowią składnik błon komórkowych. Patrząc na listę tych funkcji, można domyślić się, że objawy niedoboru lecytyny mogą mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Jak je rozpoznać? W jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów niedoboru?

Lecytyna – co to za związek?

Słowo “lecytyna” nie oznacza jednej substancji. Odnosi się do grupy związków, które mają korzystny wpływ na organizm człowieka.

Lecytyna należy do fosfolipidów. Rdzeniem jej cząsteczki zawsze jest glicerol, do którego przyłączone są kwasy tłuszczowe (ich rodzaj zależy od pochodzenia lecytyny) i kwas fosforowy. Ponadto w skład lecytyny wchodzą inne związki, takie jak: inozytol, cholina, seryna lub etanoloamina.

Lecytyna została pozyskana po raz pierwszy z żółtka jaja kurzego. Z czasem okazało się, że jej źródłem są również inne produkty: ryby morskie, rzepak, słonecznik i soja.

Nie było to jedyne odkrycie. Wraz z rozwojem badań na temat lecytyny odkryto, że ma ona wiele cennych właściwości i szerokie zastosowanie.

Jakie funkcje pełni lecytyna?

Lecytyna jest ważnym składnikiem błon komórkowych, uczestniczy w metabolizmie lipidów, wpływa na pracę układu nerwowego, a także wspiera proces regeneracji wątroby i chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników. Jednym słowem jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co może doprowadzić do niedoboru lecytyny?

Wśród przyczyn niedoboru lecytyny wymienia się m.in.:

  • źle zbilansowaną dietę (ubogą w produkty bogate w lecytynę np. nasiona słonecznika),
  • długotrwały stres,
  • starzenie się organizmu,
  • choroby układu pokarmowego powodujące zaburzenia wchłaniania (np. nieswoiste choroby zapalne jelit).

Co, jeśli powyższe czynniki przyczynią się do rozwoju niedoboru lecytyny? Jakie objawy mogą na niego wskazywać?

Objawy niedoboru lecytyny

Lecytyna pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie, dlatego jej niedobór może odbijać się negatywnie na funkcjonowaniu różnych narządów i układów. Do objawów niedoboru lecytyny należą:

  • problemy z koncentracją i pamięcią – wynikają to z tego, że cholina jest niezbędna do produkcji acetylocholiny (jednego z neuroprzekaźników);
  • pogorszenie kondycji paznokci i włosów – jednym z objawów niedoboru lecytyny jest łamliwość włosów i suchość skóry;
  • większe ryzyko chorób wątroby (np. stłuszczenia wątroby);
  • zaburzenia trawienia – lecytyna jest potrzebna do emulgacji tłuszczów, dlatego jej niedobór może powodować problemy z ich trawieniem (w takiej sytuacji pojawiają się m.in. biegunki tłuszczowe);
  • wzrost poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym większe ryzyko choroby miażdżycowej;

Jak zapobiec niedoborowi lecytyny i pojawieniu się tego typu objawów? W tym celu warto zadbać o urozmaiconą dietę. Do produktów bogatych w ten składnik zaliczają się m.in. jajka, nierafinowany olej rzepakowy, nasiona słonecznika czy ziarna soi. Oprócz tego można pomyśleć o przyjmowaniu suplementów diety i leków, które pomogą pokryć zapotrzebowanie na lecytynę.

Odpowiedz